Jak Facebook odniósł swój sukces?

Facebook jest obecnie jedną z największych platform społecznościowych dzięki której wiele osób z różnych stron świata są w stanie ze sobą porozmawiać. Wiele osób zastanawia się w jaki sposób taka strona osiągnęła swój sukces eliminując konkurencję – kiedyś i ja zastanawiałem się nad tym próbując odtworzyć w jaki sposób ta strona znalazła się tu, gdzie jest obecnie. Ale zacznijmy od początku.


Początkiem każdej strony jest bez wątpliwie serwer vps – miejsce w którym znajdują się wszelkie pliki dotyczące tego, co można znaleźć na stronie. Oprócz tych plików można w nim znaleźć różnego rodzaju frameworki, które pozwalają usprawnić działanie stron internetowych, a w przypadku ruchu na Facebooku bez tego nie może się obyć.Oprócz samego hostingu przydała by się także domena, która poprzez serwery DNS będą wskazywać na naszego VPS’a. Taka domena to hosting www, który sprawia iż nasz VPS staje się „bardziej widoczny” w Internecie. Strona pokroju Facebooka potrzebuje wielu VPS które będąc połączone w klaster obsługują ogromny ruch na stronie.
Co jeszcze ma Facebook a czemu może brakować innym witrynom? Moim zdaniem może być to certyfikat SSL, który bardzo często przez niebywałą ilość bywa pomijany. Czym są certyfikaty SSL? Najprościej mówiąc są specjalistycznym narzędziem, które poprzez szyfrowanie zapewnia ochronę witryn internetowych. Certyfikaty SSL rejestrowane są na określoną nazwę domeny dzięki czemu nikt ich nam nie ukradnie podczas ataku na stronę Internetową która może nie być odpowiednio zabezpieczona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *